ΠΑΣΧΑ 2020 με τον Σ.Ε.Ο.

 

ΠΑΣΧΑ 2020 με τον Σ.Ε.Ο.

στην ηφαιστειογενή ΜΗΛΟ

 

Μεγάλη ΠΕΜΠΤΗ 16/4/20          

22:00 Αναχώρηση από τη Θεσσαλονίκη (στάσεις στα Τέμπη και τη Λαμία)

 

Μεγάλη ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 17/4/20           ανατολή ηλίου 06:47, δύση 20:03

06:00 Άφιξη στον Πειραιά.
07:00 Επιβίβαση στο ferry boat και αναχώρηση στις 07:30 για  τη Μήλο.
12:00 Άφιξη στο λιμάνι Αδάμαντας της Μήλου.
12:15 Αναχώρηση με το λεωφορείο για τη Ζεφυρία την Ενετική πρωτεύουσα της Μήλου. Αξίζει τον κόπο να επισκεφθούμε την παλιά μητρόπολη του νησιού της Παναγίας της Πορταΐτισσας   του 17ου αι.
12:30 Η πορεία θα ξεκινήσει 750 μέτρα μετά τη Ζεφυρία στον δρόμο προς την Απολλωνία. Εκεί ξεκινά δεξιά χωματόδρομος που ανηφορίζει ως τη Λαγκάδα και σε υψόμετρο 200 μέτρων αρχίζει να κατηφορίζει ως την παραλία Θειαφές όπου βρίσκονται τα θειορυχεία της Μήλου.

Το θείο και η σκουριά έχουν χρωματίσει όλη την περιοχή των θειορυχείων, ακόμη και την παραλία, με γήινα έντονα χρώματα σε όλη την κλίμακα του καφέ του κόκκινου και του κίτρινου. Το θειορυχείο στο Παλιόρεμα σταμάτησε τη λειτουργία του την δεκαετία του 1960, αλλά θα μπορούσε να έχει μετατραπεί σε ένα πανέμορφο υπαίθριο μουσείο και να μην αφήνεται στην τύχη του.

  ΚΟΙΝΗ ΟΜΑΔΑ

(Ζεφυρία – ορυχεία Θειαφιού).

Απόσταση μετ’ επιστρ. 11,0 χλμ.    Υ.Δ.: +-493 μ.    ώρες πορείας: 4 h      Β.Δ.: 1

16:30 Επιστροφή στη Ζεφυρία και μετάβαση με το λεωφορείο στον Αδάμαντα. Τακτοποίηση στις πανσιόν.
20:00 Αναχώρηση για τις Πλάκες, όπου θα παρακολουθήσουμε το τοπικό έθιμο της Αποκαθήλωσης του Χριστού και στη συνέχεια την περιφορά του Επιταφίου.
22:00 Μετά τον Επιτάφιο θα καταλήξουμε σε κάποιο ουζερί ή ταβερνάκι του Αδάμαντα  για νηστήσιμα μεζεδάκια.

 

Μεγάλο ΣΑΒΒΑΤΟ 18/4/20                    ανατολή ηλίου 06:45, δύση 20:03

07:30 Αφύπνιση και πρωινό στις πανσιόν.
09:00 ΣΤΟ ΗΦΑΙΣΤΕΙΟ ΤΗΣ ΜΗΛΟΥ

Αναχώρηση με το λεωφορείο για το αεροδρόμιο. Η πορεία θα ξεκινήσει από το μνημείο «Δεκατέσσερις». Ακολουθούμε τον χωματόδρομο με νότια κατεύθυνση και αφού περάσουμε το εξωκκλήσι του Αγ. Αθανασίου μπαίνουμε αριστερά στον κρατήρα της Φυριπλάκας διαμέτρου 1.300 μέτρων. Διασχίζουμε τον κρατήρα του ηφαιστείου και καταλήγουμε στο ακρωτήριο Κάλαμος με τις «φουμαρόλες» (πίδακες θερμών αερίων). Επιστρέφουμε στον κρατήρα και ακολουθούμε το δεξί μονοπάτι που μέσα από το ρέμα περνά από τα εξωκκλήσια των Αγ. Δημητρίου και Αγ. Γεωργίου για να καταλήξει στη νότια περίφραξη του αεροδρομίου. Συνεχίζουμε δεξιά δίπλα στον υγρότοπο της Αλυκής και βγαίνουμε στην άσφαλτο λίγο πριν το χωριό Κάναβα.

  ΚΟΙΝΗ ΟΜΑΔΑ

(Αεροδρόμιο- ηφαίστειο Φυριπλάκας- φουμαρόλες Κάλαμου- υγρότοπος Αλυκής)

Απόσταση: 12,0 χλμ.      Υ.Δ.: +-300 μ.      ώρες πορείας: 5h        Β.Δ.: 1

Κ Υ Κ Λ Ι Κ Η     Δ Ι Α Δ Ρ Ο Μ Η

15:00 Επιστροφή με το λεωφορείο στην πανσιόν.
22:30 Μετάβαση στην εκκλησία για την Ανάσταση. Θα παρακολουθήσουμε τις αντιμαχόμενες γειτονιές του Τριοβασάλου και του Πέρα Τριοβασάλου να παραβγαίνουν στις κροτίδες.

 

ΚΥΡΙΑΚΗ του ΠΑΣΧΑ  19/4/20             ανατολή ηλίου 06:44, δύση 20:04

07:30 Αφύπνιση και πρωινό στις πανσιόν.
09:00 Αναχώρηση με το λεωφορείο για το αεροδρόμιο. Μετά το αεροδρόμιο θα περάσουμε από τη Χιβαδόλιμνη και θα συνεχίσουμε στον ασφαλτοστρωμένο δρόμο ως τη διασταύρωση προς Αγ. Μαρίνα.
  ΚΟΙΝΗ ΟΜΑΔΑ

(από τη διασταύρωση Αγ. Μαρίνας στον προφ. Ηλία).

09:30 Η πορεία ξεκινά από τη διασταύρωση της Αγ. Μαρίνας σε υψόμετρο 175 μέτρα. Εμείς θα ακολουθήσουμε τον χωματόδρομο προς την αντίθετη κατεύθυνση που ανηφορίζει για τη Κουτσουνάρραχη. Εκεί αφήνουμε τον χωματόδρομο και παίρνουμε το μονοπάτι που ανηφορίζει απότομα για τη ψηλότερη κορυφή του νησιού τον προφ. Ηλία με υψόμετρο 751 μέτρα. Η εκκλησία του προφ. Ηλία στην κορυφή προσφέρει καταπληκτική πανοραμική θέα στο λιμάνι, τα χωριά και τις Ακραθιές, τα νησάκια στην είσοδο του κόλπου του Αδάμαντα. Επιστροφή από τα ίδια στο λεωφορείο.

Όσοι δεν επιθυμούν να ανέβουν στην κορυφή μπορούν να παρακολουθήσουν στις 12:00 στον Τριοβασάλο τον μπαρουτοπόλεμο και το κάψιμο του Ιούδα.

  Απόσταση μετ’ επιστρ.: 7,0 χλμ.    Υ.Δ.: (+-652) μ.    ώρες πορείας: 3h      Β.Δ.: 1
14:30 Συγκέντρωση σε ταβέρνα του νησιού για το παραδοσιακό γιορτινό πασχαλινό τραπέζι.
  Το απόγευμα θα παρακολουθήσουμε στην Τρυπητή ή στις Πλάκες το τελετουργικό «κάψιμο του Ιούδα».

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 20/4/20                                         ανατολή ηλίου 06:43, δύση 20:05

07:30 Αφύπνιση και πρωινό στις πανσιόν.
09:00 ΤΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ

ΚΑΙ Η ΔΙΑΣΧΙΣΗ ΤΗΣ ΒΟΡΕΙΑΣ ΜΗΛΟΥ

Αναχώρηση με τα πόδια από τον Αδάμαντα. Ακολουθούμε το μονοπάτι που περνά από την παραλία της Λαγκάδας και ανηφορίζει στα Νύχια. Συναντάμε την άσφαλτο που μας οδηγεί στην Τρυπητή. Μετά την Τρυπητή κατηφορίζουμε για τις πρωτοχριστιανικές κατακόμβες και καταλήγουμε στο ψαροχώρι Κλήμα με τα πανέμορφα «σύρματα», τα πολύχρωμα σπίτια των ψαράδων πάνω στο κύμα. Στη συνέχεια ανηφορίζουμε για το αρχαίο θέατρο και την Πλάκα, την πρωτεύουσα της Μήλου. Θα περιδιαβούμε τα γραφικά σοκάκια του χωριού και θα συνεχίσουμε για τον Τριοβασάλο, τον Πέρα Τριοβασάλο και θα καταλήξουμε στο παραθαλάσσιο χωριουδάκι Μαντράκια. Ένα χιλιόμετρο μετά τα Μαντράκια ξεκινά μονοπάτι δίπλα στη θάλασσα που περνά από το Σαρακήνικο, τον Μύτακα, την Πάχαινα και καταλήγει  στο προϊστορικό κάστρο της Φυλακωπής, όπου θα μας περιμένει το λεωφορείο.

  Α. ΟΡΕΙΒΑΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

(Αδάμας- κατακόμβες- Κλήμα- αρχαίο θέατρο-Πλάκα- Μαντράκια- Σαρακήνικο- Φυλακωπή)

Απόσταση: 22,0 χλμ.      Υ.Δ.: +-1.548 μ.      ώρες πορείας: 9h        Β.Δ.: 2

Δ Ι Α Σ Χ Ι Σ Η

  Β. ΟΡΕΙΒΑΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

Η Β’ ορειβατική ομάδα θα ακολουθήσει το πρόγραμμα της Α’ ομάδας ως την Πλάκα. Από εκεί θα την παραλάβει το λεωφορείο και θα φύγουν για την Φυλακωπή για να επισκεφθούν το προϊστορικό κάστρο και να παραλάβουν την Α’ ομάδα.

  Απόσταση 9,0 χλμ.      Υ.Δ.: +634, -408 μ.      ώρες πορείας: 3-4 h        Β.Δ.: 1
18:00 Μετάβαση στην Τρυπητή για φαγητό.

Στις 19:30 στον αύλειο χώρο των κατακομβών στην Τρυπητή θα ψαλθούν αναστάσιμοι εκκλησιαστικοί ύμνοι.

 

 

 

 

 

ΤΡΙΤΗ 21/4/20                                          ανατολή ηλίου 06:41, δύση 20:06

07:00 Αφύπνιση και πρωινό στις πανσιόν. Τακτοποίηση αποσκευών στο λεωφορείο.
08:30 Επίσκεψη στο Μεταλλευτικό μουσείο του Αδάμαντα.
09:30 Αναχώρηση με το λεωφορείο για τον Φυροπόταμο.
10:00 Από τον Φυροπόταμο, το ψαροχώρι γύρω από έναν όμορφο φυσικό κόλπο θα ξεκινήσει ελαφριά πορεία σε βατό χωματόδρομο ως τον Τράχηλο, όπου βρίσκονται τα ορυχεία περλίτη και μπετονίτη και η τεχνητή λίμνη (υδροβιότοπος).
  ΚΟΙΝΗ ΟΜΑΔΑ

Φυροπόταμος – ορυχεία Τραχήλου – Νεροδάφνη

Απόσταση μετ’ επιστρ.: 5,0 χλμ.      Υ.Δ.: +-700 μ.       ώρες πορείας: 3h        Β.Δ.: 1

13:00 Επιστροφή στον Φυροπόταμο και μετάβαση με το λεωφορείο στον Αδάμαντα.
14:45 Επιβίβαση στο Ferry boat (αναχωρεί στις 15:15) για τον Πειραιά.
19:40 Άφιξη στον Πειραιά και αναχώρηση για τη Θεσσαλονίκη. Στάσεις στο δρόμο για φαγητό και καφέ.
03:30 Πιθανός χρόνος άφιξης στη Θεσσαλονίκη.